یکی از راه‌های محافظت بدنه خودرو استفاده از کاور است همچنین مالکان خودروها به ویژه مدل‌های گران‌قیمت بنا به دلایل گوناگون از جمله محافظت بیشتر بدنه و همچنین زیبایی از کاور بدنه خودرو استفاده می‌کنند.؛ اما این پوشش محافظتی از چه موادی تشکیل شده و چه مزایایی دارد؟ در این مقاله به بررسی کاور بدنه خودرو می‌پردازیم.مالکان خودروها به ویژه مدل‌های گران‌قیمت بنا به دلایل گوناگون از جمله محافظت بیشتر بدنه و همچنین زیبایی از کاور بدنه خودرو استفاده می‌کنند. در این مقاله به دنبال بررسی این پوشش بدنه و ذکر مزایا و معایب آن خواهیم بود و انواع گوناگون کاورها را نیز خدمت شما عزیزان معرفی خواهیم کرد.

کاور بدنه خودرو چیست؟

همه مالکان وسایل نقلیه دوست دارند خودرویی با ظاهر جذاب و زیبا داشته باشند اما مقابله با شرایط زیست‌محیطی متنوع و تغییرات آب و هوایی سخت است و همین شرایط مختلف باعث می‌شوند بدنه خودرو آن جذابیت و براق بودن روزهای اولیه را نداشته باشد. به همین خاطر پوشش‌های محافظتی‌ای معرفی شده‌اند که نه تنها از بدنه خودرو در برابر اشیای خارجی مراقبت می‌کنند بلکه ظاهری براق و شیک را به خودرو می‌بخشند. اینجاست که بحث کاور بدنه خودرو مطرح می‌شود. پوشش یا کاور بدنه یک لایه محافظتی نازک است که روی پانل‌های بدنه کشیده می‌شود تا از آن در برابر خط و خش، شرایط آب و هوایی نامساعد، اثر انگشت، آلودگی محیطی، فضله پرندگان و… محافظت کند. پوشش‌های موردبحث در نمونه‌های گران‌قیمت و کارا با ذرات رنگ بدنه پیوندی محکم‌تر برقرار می‌کنند تا هم بر طول عمر کاور بدنه افزوده و هم از جدا شدن آن در طول زمان جلوگیری کنند.

انواع کاورهای بدنه خودرو

 

کاور بدنه خودرو را بر اساس مواد بکار رفته در آن‌ها می‌توان به سه دسته اصلی تقسیم کرد: پوشش‌های شیشه‌ای و سرامیکی، فیلم‌های محافظ رنگ و درزگیرهای رنگ مصنوعی. این کاورها در انواع مختلف و با قیمت‌های متنوع تولید می‌شوند و به خاطر خواص مواد تشکیل دهنده خود عمر و دوام متفاوتی دارند. در ادامه به بررسی این کاورها می‌پردازیم.

 • کاورهای شیشه‌ای و سرامیکی

محبوب‌ترین نوع کاور بدنه خودرو از نوع شیشه‌ای و سرامیکی هستند. کاور شیشه‌ای که معمولاً با نام شیشه مایع یا کوارتز نیز شناخته می‌شود از شیشه واقعی استفاده نمی‌کند بلکه دارای سیلیکون دی‌اکسید است که سریعاً و بدون هرگونه فشار خارجی به رنگ بدنه می‌چسبد. کاور شیشه‌ای محافظت کاملی از بدنه در برابر مواد شیمیایی، پاک‌کننده‌ها و آب‌وهوای نامساعد به عمل می‌آورد. انواع مختلفی از کاورهای شیشه‌ای وجود دارند که قیمت و کیفیت آن‌ها با یکدیگر فرق می‌کند. این نوع پوشش‌های بدنه بسیار بادوام هستند و طول عمر ۱ تا ۲ ساله دارند.

دومین کاور بدنه رایج از نوع سرامیکی است که یک پوشش پلیمری مایع به شمار می‌رود و برای چسباندن آن به بدنه نیازمند گرماست. همچنین برای پوشاندن تمامی بدنه با این نوع کاور حدود یک هفته زمان نیاز خواهد بود. کاورهای سرامیکی به راحتی قابل تمیز شدن هستند و بافت نرمی دارند. این کاور از بدنه در برابر اشعه ماورا بنفش، خط و خش، گردوغبار، آلایندگی و… محافظت می‌کند. طول عمر کاورهای سرامیکی بیشتر از درزبندهاست و حدود ۵ تا ۶ ماه روی بدنه عملکرد خود را حفظ می‌کند.

 • فیلم‌های محافظ رنگ

این فیلم‌ها از اورتان ترموپلاستیک بسیار نازک TPU تشکیل شده‌اند و پوشش شفاف و یک دستی را روی بدنه ایجاد می‌کنند. وظیفه این فیلم‌های محافظ نیز حفظ بدنه در برابر آلایندگی، گردوغبار، سنگریزه‌های جاده، خط و خش و… است. برخلاف پوشش سرامیکی، این فیلم‌ها یک‌بارمصرف هستند و بسته به شرایط آب و هوایی و محل رانندگی می‌توان بین ۶ تا ۷ سال از آن‌ها استفاده کرد. البته به دلیل خواص متریال بکار رفته در این فیلم‌ها و همچنین طول عمر بالاتر، قیمت بیشتری دارند.

 • درزگیرهای رنگ مصنوعی

این مواد از پلیمرهای مصنوعی برای محافظت بدنه در برابر گل‌ولای و دیگر شرایط نامساعد استفاده می‌کنند. برخلاف دیگر کاورهای بدنه خودرو که نیازمند یک فرد حرفه‌ای برای نصب هستند، درزگیرهای رنگ را می‌توان به راحتی روی بدنه نصب کرد. پلیمرهای مصنوعی با کمک رزین‌ها می‌توانند یک پوشش مولکولی قوی ایجاد کنند و به این ترتیب از بدنه در برابر مواد مختلف محافظت نمایند. این پوشش‌ها نیز تا ۶ ماه روی بدنه باقی می‌مانند.

مزایای استفاده از پوشش کاور بدنه خودرو

 

شکی وجود ندارد که استفاده از کاور بدنه خودرو مزایای مختلفی خواهد داشت و ما در ادامه به‌صورت خلاصه چنین مواردی را ذکر می‌کنیم.

 • حفاظت از رنگ بدنه

اهمیتی ندارد که خودروی شما صفرکیلومتر است یا قدیمی چراکه رنگ بدنه همواره در معرض آسیب محیطی و نور خورشید قرار دارد. همچنین مواردی همچون باران اسیدی، گردوغبار و سنگریزه‌ها می‌توانند باعث آسیب دیدن بدنه شوند. کاور بدنه خودرو بهترین راه برای حفاظت از بدنه و رنگ آن در برابر این مواد است.

 • تمیزی راحت بدنه

استفاده از کاور بدنه باعث می‌شود به راحتی بتوان بدنه را تمیز کرد. این پوشش‌ها همچنین بافت مقاوم در برابر آب و نرمی را ایجاد می‌کنند که نتیجه آن جدا شدن راحت‌تر موادی همچون روغن و گریس از پانل‌های بدنه خواهد بود.

 • حفاظت در برابر اشعه‌ خورشید

نور خورشید نه تنها به پوست بدن انسان بلکه به رنگ بدنه خودرو نیز آسیب می‌رساند اما استفاده از کاورهای موردبحث باعث خواهد شد طول عمر رنگ بدنه افزایش یابد.

 • کاهش هزینه‌ها

یکی از مزایای اصلی کاورهای بدنه کاهش هزینه‌های کلی در برابر روش‌های دیگر است. کاور بدنه خودرو قیمت معقولی دارد و ماه‌ها یا سال‌ها می‌تواند از بدنه در برابر آسیب‌های محیطی محافظت کند.

 • ظاهر جذاب خودرو

علاوه بر اینکه کاورهای یاد شده سدی در برابر آسیب‌های بدنه هستند همچنین می‌توانند ظاهری درخشان و جذاب به خودرو ببخشند.

 • طول عمر مناسب

این پوشش‌های محافظتی طول عمر مناسبی دارند و برخی نمونه‌های آن حتی تا سال‌ها روی بدنه باقی می‌مانند و درخشش اولیه بدنه را حفظ می‌کنند.

معایب استفاده از کاور بدنه

 

این پوشش‌ها در کنار مزایای فراوان خود برخی نقاط ضعف و معایب را نیز دارند.

 • امکان آسیب دیدن بدنه

باید دانست پوشش‌های بدنه باعث نمی‌شوند خودرو به‌طور کامل آسیب‌ناپذیر باشد و بنابراین امکان آسیب دیدن بدنه و رنگ در برابر خط و خش یا سایر مواد شیمیایی وجود خواهد داشت.

 • قیمت بالای برخی کاورها

همه کاورها قیمت یکسانی ندارند و برخی از نمونه‌های خاص با طول عمر بالاتر با قیمت‌های بالایی عرضه می‌شوند. همچنین افزایش تقاضا برای کاور بدنه خودرو در طول سال‌های اخیر باعث شده هزینه تهیه و نصب آن‌ها نیز افزایش یابد.

 • زمان‌بر بودن نصب کاور

برای نصب برخی کاورهای بدنه باید روزها و شاید بیش از یک هفته زمان صرف شود که این موضوع شاید برای برخی افراد دلسرد کننده باشد.

نکات مهم درباره کاور بدنه خودرو که حتماً باید بدانید

 

قبل از اینکه تصمیم نهایی برای تهیه و نصب کاور بدنه را بگیرید حتماً درباره انواع موجود در بازار تحقیق کنید. همچنین سطح انتظارات خود را در حد معقولی نگه دارید تا بعدها و پس از مشاهده خط و خش روی بدنه خودرو از کاور بدنه دل‌زده نشوید. باید به یاد داشته باشید که پوشش‌های محافظتی بدنه معجزه نمی‌کنند. هدف خود از انتخاب کاور بدنه را در نظر بگیرید. آیا فقط به خاطر زیبایی بیشتر چنین پوششی را انتخاب می‌کنید؟ کاورهای براق را می‌خواهید یا انواع مات را؟ طرح چنین سؤالاتی قبل از خرید کاور باعث خواهد شد با چشمان بازتری دست به انتخاب بزنید و بعدها از کاور بدنه خودروی انتخابی پشیمان نشوید. حتماً برای نصب کاور بدنه به محل معتبری مراجعه نمایید تا درگیر مشکلات بعدی نشوید. تعداد مراکزی که اقدام به نصب چنین پوشش‌هایی می‌کنند افزایش یافته اما تمامی آن‌ها حرفه‌ای نیستند و در صورت عدم نصب درست این کاورها امکان آسیب دیدن رنگ بدنه وجود خواهد داشت.