برخی از امکاناتی که به خودروها اضافه شده‌اند کمک می‌کنند تا رانندگی برای ما آسان‌تر شود. تصور رانندگی با خودرویی که فرمان هیدرولیک ندارد هم شاید یک کابوس باشد. به خصوص برای خانم‌ها، رانندگی بدون فرمان هیدرولیک کمی سخت‌تر است. در اینجا به شما خواهیم گفت که چگونه مشکلات هیدورلیک فرمان خودروی خود را بشناسید و در صورت امکان آنها را برطرف کنید. همچنین شما را راهنمایی می‌کنیم که چگونه از خدمات تعمیر خودرو در محل استفاده کنید.

نگهداری از خودرو نیاز به دقت و توجه دارد. باید به‌صورت دوره‌ای تمامی قطعات را بررسی کنید و اگر قرار است قطعه‌ای تعویض شود، سریع اقدام کنید. باید زمان تعویض تسمه تایم و لنت‌های ترمز را بدانید. زیرا خراب شدن یک قطعه کوچک، ممکن است کل سیستم خودرو را بهم بریزد.

فرمان هیدرولیک چیست؟

آنچه که در حین رانندگی کمک می‌کند تا راننده فرمان را راحت‌تر بچرخاند، سیستم هیدرولیک فرمان خودرو است. در سیستم هیدرولیک فرمان خودرو، به محض چرخاندن فرمان، دنده را با کمک پینیون فرمان به حرکت در‌می‌آورید و درنتیجه پیستونی که به میل دنده متصل است، به واسطه روغن هیدرولیک موجب حرکت میل دنده می‌شود.

قطعات تشکیل دهنده فرمان هیدرولیک شامل چه مواردی می‌شوند؟

 • شیر هیدرولیک
 • پمپ هیدرولیک
 • مخزن هیدرولیک
 • لوله فشار قوی
 • جک هیدرولیک
 • پینیون فرمان
 • سوپاپ پینیون
 • لوله‌های انتقال روغن هیدرولیک

نقش روغن هیدرولیک فرمان خودرو چیست؟؛ چند نوع روغن هیدرولیک داریم؟

روغن هیدرولیک فرمان خودرو، وظیفه روان کنندگی و انتقال قدرت را برعهده دارد. وجود همین روغن در خودرهای هیدرولیک موجب می‌شود تا فرمان بسیار راحت بچرخد.

روغن هیدرولیک به دو نوع سنتتیک و نفتی تقسیم می‌شود.

روغن هیدرولیک فرمان سنتتیک

روغن‌هاس سنتتیک به دلیل وجود روغن‌های پایه و مواد افزودنی در ترکیباتش، مانع از خوردگی و اکسیداسیون می‌شود.

روغن هیدرولیک فرمان نفتی

روغن‌های پایه نفتی، ارزان‌تر هستند، از روان کننده‌های ارزان برای تولید آنها استفاده می‌شود. احتمال آتش‌سوزی در این روغن‌ها بسیار زیاد است و دوستدار محیط زیست هم نیستند.

تعویض روغن هیدرولیک فرمان خودرو چه زمانی باید انجام شود؟

زمان تعویض روغن هیدرولیک فرمان خودرو به نوع روغن و ویژگی‌هایی از جمله: درجه حرارتی کارکرد، میزان جذب رطوبت، مقاومت در برابر اکسید شدن و … بستگی دارد.

اما به طور کلی در صورت مشاهده نشانه‌های زیر، نسبت به تعویض روغن هیدرولیک فرمان اقدام کنید.

 • پایین رفتن سطح روغن هیدرولیک
 • سفت شدن روغن هیدرولیک
 • استشمام بوی سوختگی از روغن هیدرولیک
 • مات شده روغن هیدرولیک
 • کثیف شدن روغن هیدرولیک
 • تیره شدن روغن هیدرولیک
 • کف کردن سطح روغن هیدرولیک

نشانه‌های خرابی سیستم هیدرولیک فرمان خودرو چیست؟

خراب شدن پمپ هیدرولیک خودرو

در صورت خراب شدن پمپ هیدرولیک خودرو، فرمان سفت شده و صدای غیرطبیعی از پمپ هیدرولیک به گوش می‌رسد. در این صورت نیاز است تا فشار بیشتری به پدال وارد کنید تا فشار بیشتری در پمپ ایجاد شود. در این شرایط باید وضعیت خودرو را بررسی کنید که پمپ هیدورلیک دچار مشکل نشده باشد. رفع مشکل پمپ هیدرولیک هزینه‌های سنگینی در بر ندارد. پس بهتر است در صورت مشاهده این موارد، سریع به تعمیرکار خودرو مراجعه کنید.

روغن ریزی در سیستم هیدرولیک

هر زمانی که متوجه روغن ریزی در سیستم هیدرولیک فرمان خودرو شدید، این موضوع را جدی بگیرید. زیرا در صورت روغن ریزی در سیستم هیدرولیک فرمان خودرو، از حجم روغن موجود در مخزن کم شده و آسیب جدی متوجه سیستم هیدرولیک است. هر زمانی که در سیستم هیدرولیک خودرو، روغن ریزی مشاهده کردید، باید با تعمیرکار خودرو مشورت کنید.

کم شدن روغن هیدرولیک فرمان

کم شدن سطح روغن هیدرولیک فرمان خودرو جدی بگیرید. کم شدن سطح روغن، نشان از نشت روغن در سیستم هیدرولیک دارد.

سفت شدن فرمان خودرو

با روشن شدن خودرو، سیستم هیدرولیک فرمان راه می‌افتد. اما هر زمانی که خودرو را روشن کردید و فرمان سفت بود، باید به خرابی سیستم هیدرولیک فرمان خودرو پی ببرید.

دلایل خرابی سیستم هیدرولیک فرمان خودرو چیست؟

استفاده از قطعات نامرغوب در سیستم هیدرولیک فرمان

در صورتی که از قطعات نامرغوب در سیستم هیدرولیک فرمان خودرو استفاده کنید، این سیستم دچار مشکل خواهد شد. با نصب یک قطعه که از کیفیت خوبی برخوردار نیست، سایر قطعات هم تحت‌الشعاع قرار خواهند گرفت.

استفاده از رینگ و لاستیک غیراستاندارد

عده‌ای علاقه شدیدی به استفاده از رینگ و لاستیک‌هایی دارند که زیبا هستند، اما از استاندارد لازم برخوردار نیستند. برخی هم به‌دلیل هزینه‌های بالا، از رینگ و لاستیک ارزان قیمت استفاده می‌کنند و با این کار زوایای 5 گانه جلوبندی را برهم می‌زنند. در نتیجه برای چرخاندن فرمان، فشار زیادی به سیستم هیدرولیک وارد می‌شود و از پمپ هیدرولیک صداهای غیرطبیعی به گوش می‌رسد.

خراب شدن روغن هیدرولیک فرمان

روغن هیدرولیک هم مدت زمان کارکرد استانداردی دارد. در صورت استفاده بیش از حد استانداردی که برای روغن درنظر گرفته شده، باید آن را تعویض کنید. روی بسته‌بندی هر روغن، میزان کیلومتر مسافتی که در دوره استفاده از آن باید طی شود، قید شده است. استفاده از روغن هیدرولیک نامرغوب هم یکی از دلایل آسیب به پمپ هیدرولیک، شیر هیدرولیک و سایر قطعات است.

چگونه روغن هیدرولیک فرمان خودرو را چک کنیم؟

برای اینکه وضعیت روغن هیدرولیک فرمان خودرو را چک کنید، می‌توانید ظرف روغن را مشاهده کنید. اگر ظرف روغن هیدرولیک بدنه‌ای شفاف دارد که کار شما آسان است. هم رنگ روغن را می‌توانید ببینید و هم حجم روغن هیدرولیک را.

روش دیگر هم بررسی روغن هیدرولیک فرمان، از طریق گیج نصب شده روی درپوش ظرف روغن است. درپوش روغن را باز کرده و انتهای گیج را به دستمال بکشید. رنگ روغن باید شفاف و به رنگ کهربا باشد.

چگونه روغن هیدرولیک فرمان اتومبیل را تعویض کنیم؟

تعویض روغن هیدرولیک فرمان مانند تعویض روغن موتور بسیار اهمیت دارد. برای تعویض روغن روغن هیدرولیک فرمان اتومبیل، باید ابتدا ظرفی زیر مخزن روغن قرار دهید و شلنگ برگشت روغن را باز کنید. بعد از تخلیه کامل روغن هیدرولیک، شلنگ را به جای قبلی برگردانده و مخزن را از روغن پر کنید.