هرچه تکنولوژی ساخت خودروها پیشرفته‌تر می‌شود، آپشن‌های متعدد و کاربردی‌تری در آنها دیده می‌شود. یکی از قدیمی‌ترین و شاید ساده‌ترین تجهیزات رفاهی خودروهای امروزی چیزی به اسم سانروف است که انواع مختلفی دارد و امروزه در کنار آن کلماتی همچون مونروف و یا سقف پانوراما نیز شنیده می‌شود. در این مطلب به معرفی سانروف ماشین می‌پردازیم و می‌خواهیم ببینیم تاریخچه سانروف خودرو به چه زمانی برمی‌گردد. ضمن آن به سوالاتی همچون مونروف چیست و سقف پانوراما یعنی چه و تفاوت آنها با سانروف نیز پاسخ خواهیم داد.

 

 

سانروف چیست و از چه زمانی وارد صنعت خودرو شده است؟

سانروف در واقع یک پنل فلزی یا پارچه‌ای است که روی بخشی از فضای سقف خودرو قرار می‌گیرد و به صورت دستی یا برقی قابلیت باز و بسته شدن دارد. بدین ترتیب راننده یا دیگر کاربران می‌توانند در صورت نیاز، این پنل را از روی سقف کنار بزنند و از ورود هوای تازه یا نور خورشید به داخل کابین لذت ببرند.

در مورد تاریخچه سانروف باید اشاره کنیم که خودروهای ابتدایی معمولا بدون سقف ساخته می‌شدند و از آنجا که کاربرد کمتری نسبت به درشکه‌ها داشتند، کسی به فکر ایجاد یک سقف دائمی برای آنها نبود. اما رفته‌رفته خودروها جای درشکه‌های اسبی را گرفتند و در فواصل طولانی‌تر و به طور جدی‌تر در زندگی انسان به کار گرفته شدند.

 

سانروف

 

در این زمان احساس شد که خودرو باید سقف داشته باشد تا سرنشینان از باران و نور آفتاب در امان بمانند تا بتوان به صورت کاربردی‌تر از ماشین‌ها استفاده کرد. درنتیجه ابتدا سقف‌های چرمی روی خودروها قرار گرفت که به صورت دستی قابل جمع شدن بودند و در مواقع نیاز دوباره روی سقف بسته می‌شدند. بعدها این روکش‌های پارچه‌ای با قاب‌های فلزی به بازار آمدند و درنهایت سقف‌های فلزی ثابت در دهه ۱۹۲۰ در اکثر خودروها تولیدی به کار رفتند.

سقف فلزی ثابت باعث می‌شد تا حس و حال استفاده از خودرو به ‌اندازه ماشین‌های روباز جذاب نباشد. به همین دلیل برخی کارخانه‌ها تصمیم گرفتند تا دریچه‌های کشویی فلزی برای سقف خودروها بسازند تا کاربران در موقع لزوم آن را باز کرده و اجازه دهند تا نور خورشید و هوای تازه‌ وارد کابین شود. تا اواخر دهه ۱۹۲۰ اکثر خودروها دارای سقف فلزی کشویی در قسمت سرنشینان بودند اما در دهه ۱۹۳۰ پنل کشویی به بخش فضای راننده جابجا شد.

 

سانروف قدیمی

 

شرکت ام جی در سال ۱۹۳۰ یک پنل کشویی فلزی شامل پنجره‌های شیشه‌ای روی بعضی محصولات خود تعبیه کرد که کارایی بیشتری نسبت به انواع تماما فلزی داشت. در سال ۱۹۳۳ هم بعضی خودروهای شرکت ام جی با سانروف کشویی کاملا شیشه‌ای به بازار آمدند. درنهایت به تدریج از ۱۹۵۰ به بعد شرکت‌های بزرگی مثل فورد تصمیم گرفتند تا از انواع سانروف ماشین در محصولات خود استفاده کنند.

 

 

انواع سانروف ماشین

سانروف خودرو بر اساس نوع باز و بسته شدن، جنس و…، انواع مختلفی دارد که در ادامه به صورت مختصر به معرفی آنها پرداخته‌ایم.

 

 

سانروف پاپ آپ

سانروف پاپ-آپ معمولا به صورت یک پنل است که قسمت جلوی آن به صورت لولایی به سقف متصل شده و بخش عقب آن به سمت بالا و پایین حرکت می‌کند. این سانروف معمولا نمونه اتوماتیک یا برقی ندارد و به صورت دستی باز و بسته می‌شود.

 

سانروف پاپ آپ

 

 

سانروف توکار

سانروف توکار یا داخلی به یکی از انواع سانروف ماشین گفته می‌شود که درون سقف خودرو به صورت کشویی باز و بسته می‌شود. در خودروهایی که از این سانروف استفاده می‌کنند، سقف دارای ضخامت بیشتر و یک شکاف است تا پنل سانروف بتواند مسیر کافی برای باز و بسته شدن در اختیار داشته باشد.

 

سانروف توکار

 

 

سانروف اسپویلر

این نوع سانروف خودرو برای باز شدن در یک زاویه خاص رو به سمت بالا حرکت می‌کند تا بخشی از سقف خودرو باز شود. سانروف اسپویلر معمولا به صورت برقی باز و بسته می‌شود و بسیاری از خودروهای مدرن امروزی از این نوع سانروف استفاده می‌کند.

 

سانروف اسپویلر

 

 

سانروف تاشونده

اگر به نحوه تا شدن قسمت پارچه‌ای یک بادبزن دستی دقت کنید، می‌توانید نحوه عملکرد سانروف تاشونده را نیز بفهمید. این نوع سانروف معمولا به صورت پارچه‌ای روی سقف قرار می‌گیرد و در صورت نیاز با همان مکانیسم بادبزن یا آکاردئون روی هم جمع می‌شود.

 

سانروف جداشونده

 

 

سانروف جداشونده

اگر بشود بخشی از سقف فلزی خودرو را از سایر بخش‌های سقف به طور کامل جدا کرد، آن وقت می‌توان گفت که این ماشین دارای سانروف جداشونده است. سانروف جداشونده به صورت یک پنل فلزی ثابت است که در برخی خودروها استفاده می‌شود. امروزه تنها خودروهای گران‌قیمت از این آپشن بهره‌مند هستند.

 

سانروف جداشونده

 

 

سانروف پانورامیک

سانروف پانورامیک یا چشم‌انداز یا یکی دیگر از انواع سانروف ماشین است. سانروف های پانورامیک از جنس شیشه ضخیم ساخته می‌شوند و معمولاً به صورت دو تکه بسیار بزرگ روی فضای قسمت جلو و عقب خودرو نصب می‌شوند. این نوع سانروف ها عمدتا دارای قابلیت باز شدن هر دو بخش هستند که این کار توسط سامانه برقی انجام می‌شود.

 

سانروف پانوراما

 

 

مونروف چیست و چه فرقی با سانروف خودرو دارد؟

مونروف ها در واقع یک نوع سانروف هستند که به جای فلز، پارچه و یا مواد دیگر، از جنس شیشه یا طلق های شفاف ساخته می‌شوند و معمولا دارای رنگ‌های دودی جهت ممانعت از ورود مستقیم نور خورشید به داخل کابین هستند. مونروف قابلیت باز و بسته شدن دارد و امروزه در بسیاری از خودروها مورد استفاده قرار می‌گیرد. دنا پلاس توربو، مزدا 3 نیو، سراتو سایپا، آریزو 5 و… در ایران از این آپشن برخوردار هستند.

 

 

سقف پانوراما یعنی چی؟

اگر قسمت عمده یا تمام سقف یک خودرو از جنس شیشه ساخته شود، به این معناست که این ماشین سقف پانوراما دارد. در حال حاضر محصول محبوب ایران خودرو یعنی پژو ۲۰۷ با این آپشن به بازار عرضه می‌شود. خیلی مواقع سقف پانوراما با سانروف پانوراما اشتباه گرفته می‌شود اما باید بدانید که این دو دارای یک فرق اساسی هستند و آن اینکه سقف شیشه‌ای یا پانوراما در جای خود ثابت است و قابلیت باز و بسته شدن ندارد، اما سانروف پانوراما را می‌توان باز و بسته کرد.

 

پژو 207

 

 

مزایا و معایب سانروف

سانروف مثل خیلی دیگر از لوازم اطراف ما دارای مزایا و معایبی است که در زیر به آن اشاره کرده‌ایم.

 

 

مزایای سانروف ماشین

  • حس و حال بهتر از رانندگی در هوای پاک و آزاد
  • نشاط بیشتر سرنشینان
  • راه فرار در تصادفاتی که درهای خودرو قفل می‌شوند

 

 

معایب سانروف ماشین

  • ایمنی کمتر در برابر سرقت نسبت به خودروهای سقف ثابت
  • ایجاد سروصدای اضافی درون کابین
  • نفوذ باد و آب باران در صورت عایق‌بندی نامناسب

 

 

جمع‌بندی

امروزه سانروف ماشین یکی از آپشن‌های رفاهی است که حتی در خودروهای نسبتا ارزان هم به کار گرفته می‌شود تا سرنشینان آنها لذت بیشتری از رانندگی با ماشین خود ببرند.

البته بسیاری از دریچه‌های سقفی که امروزه در خودروها به کار گرفته می‌شوند، در واقع از نوع مونروف بوده و از جنس شیشه ساخته می‌شود. اما به طور کلی امروزه به اکثر این پنل‌ها سانروف گفته می‌شود. در ایران هم خودروهای مونتاژی چینی و برخی محصولات داخلی به آپشن سانروف یا مونروف مجهز هستند.