تفاوت ساندرو با ساندرو استپ وی، موضوع این مقاله است. خودروهای رنو ساندرو و ساندرو استپ وی از خانواده پلتفرم خودرو رنو X90 هستند. خودروهای زیادی بر طبق پلتفرم X90 ساخته‌ و روانه بازار شده‌اند که از بین آن‌ها می‌توان به رنو تندر ۹۰، رنو تندر ۹۰ پلاس و رنو تندر پیکاپ اشاره داشت.

 

امروزه  نیز خودروهای رنو ساندرو و رنو ساندرو استپ وی از این خانواده در گوشه و کنار خیابان‌های کشور دیده می‌شود. در این مقاله به بررسی تفاوت ساندرو با ساندرو استپ وی می‌پردازیم.

تفاوت ساندرو با ساندرو استپ وی

معرفی

شرکت خودروسازی رنو یک شرکت فرانسوی است. این شرکت در سال 1899 میلادی آغاز به کار کرد و از همان ابتدا توانست با تولید خودروهایی باکیفیت، ایمن و  اقتصادی، طرفداران زیاد و بازار خوبی را در سرتاسر دنیا و مخصوصاً کشورهای درحال‌توسعه به دست آورد. خودرو رنو ساندرو برای اولین بار در سال 2007 در بین محصولات داچیا که زیرمجموعه رومانیایی شرکت رنو است، جای گرفت. این خودرو در بازار خودرویی ایران و در بین اهل‌فن، با نام B90 مشهور می‌باشد.

خودرو ساندرو استپ وی هم برای اولین بار در کشور برزیل و در سال 2008 رونمایی و عرضه شد. این خودرو هم‌خانواده و درواقع برادر خودرو ساندرو محسوب می‌شود. خودرو ساندرو استپ وی با نام B90 cross شهرت دارند. از این ‌جهت نام کراس را برای خودرو ساندرو استپ وی انتخاب کرده‌اند که این خودرو در مقایسه با خودرو ساندرو، ارتفاع بیشتری نسبت به سطح زمین دارد و شبیه خودروهای کراس اوور است.

می‌توان گفت که هردوی این خودروها در دسته‌بندی خودروهای هاچبک شرکت رنو قرار دارند. سابقه ورود این دو خودرو به ایران به سال ۱۳۹۴ برمی‌گردد. در آن سال، خط تولید ساندرو در شرکت خودروسازی پارس‌خودرو شروع به کار کرد و خیلی زود توانست در رقابت با تندر ۹۰ پیروز شود. به دلیل استقبال خوب خریداران از این خودرو، شرکت پارس‌خودرو در سال ۱۳۹۵ تولید خودرو ساندرو استپ وی را نیز آغاز کرد.

خودرو ساندرو و خودرو ساندرو استپ وی چون از یک خانواده هستند، شباهت‌های بسیار زیادی با هم دارند. ولی نباید تفاوت‌های آن‌ها را نیز نادیده گرفت. در ادامه به تفاوت ساندرو با ساندرو استپ وی از جنبه‌های مختلف پرداخته می‌شود.

مقایسه طراحی

برای مقایسه و بیان تفاوت ساندرو با ساندرو استپ وی از نظر طراحی باید از دو جنبه طراحی بدنه و طراحی داخلی به این موضوع پرداخته شود.

طراحی بدنه

همان‌طور که گفته شد، خودروهای رنو ساندرو و ساندرو استپ وی نمونه‌هایی از خودروهای اقتصادی و ارزان‌قیمت در رده خود هستند. بنابراین نمی‌توان انتظار خودروهای باکیفیت خیلی خاص و لوکس را داشت. نمای ظاهری این خودروها ساده است و از طرح‌های مدرن امروزی خبری نیست. شرکت سازنده از خطوط ساده برای طراحی بیرونی این خودروها استفاده کرده است.

نمای ظاهری ساندرو استپ وی فرق آن‌چنانی با ساندرو ندارد. تنها تفاوت ساندرو با ساندرو استپ وی در افزایش ارتفاع آن نسبت به ساندرو و استفاده از یک سری ادوات اضافی می‌باشد. وجود این ادوات باعث‌شده است که ساندرو استپ وی در ظاهر، بزرگ‌تر از ساندرو دیده شود و حالتی عضلانی و اسپرت‌تر به خود گیرد. ادواتی که در مدل استپ وی خودروی ساندرو با مدل معمولی ساندرو تفاوت دارند، عبارتند از:

 • باربند(ريل سقفي) طولی از جنس کروم در مدل استپ وی وجود دارد
 • فلاپ‌های مشکی‌رنگ اطراف بدنه
 • دیفیوزر سپر
 • رنگ‌بندی سپرها در ساندرو استپ وی دورنگ دارد یعنی بخشی از آن به رنگ بدنه و بخش دیگر آن مشکی است و قسمت زیرین نیز از کروم و آلومینیوم می‌باشد.
 • رنگ‌بندی دور گلگیرها
 • در خودرو ساندرو زمینه چراغ‌های اصلی جلویی از جنس استیل است، درحالی‌که در رنو ساندرو استپ وی به رنگ مشکی می‌باشد.
 • پا‌رکابی و دستگیره‌های ساندرو استپ وی کروم‌کاری‌ شده است. ولی در ساندرو در مدل دنده‌ای دستگیره درب‌های بیرونی دارای سینی زیرین به رنگ مشکی و در مدل اتوماتیک به رنگ بدنه خودرو می‌باشد.
 • قاب آینه‌های جانبی در رنو ساندرو استپ وی به رنگ کروم است. درحالی‌که در مدل دستی رنو ساندرو، قاب‌های آینه به رنگ مشکی و در مدل اتوماتیک به رنگ بدنه خودرو می‌باشد.
 • جلوپنجره ساندرو استپ وی مشکی‌رنگ است، اما نوار بالایی آن کرومی می‌باشد. درحالی‌که نوار بالایی در جلوپنجره ساندرو، به رنگ بدنه است.
 • زه محافظ درب در خودرو ساندرو مدل دستی، به رنگ دودی و در مدل اتوماتیک ساندرو، همرنگ بدنه می‌باشد. در هر دو مدل این خودرو یک برچسب تزئینی با عبارت RENAULT روی رکاب درب‌های جلو قرارگرفته است. اما در خودرو ساندرو استپ وی برچسب تزئینی با نوشته STEPWAY روی رکاب درهای جلو با ظاهر استیل قرار دارد.
 • با اینکه سایز رینگ‌ها در هر دو مدل ساندرو یکسان است، اما ازنظر ظاهری کمی باهم تفاوت دارند.

طراحی داخلی

نمای داخلی خودرو ساندرو بسیار شبیه داخل کابین خودرو تندر ۹۰ است، همان‌طور ساده و همان‌طور کسل‌کننده. دلیل این سادگی باز برمی‌گردد به اینکه شرکت سازنده این خودرو قصد دارد خودرویی ارزان تولید کند تا اقشار بیشتری از جامعه بتوانند توانایی خرید آن را داشته باشند. علاوه بر مدل و طرح ساده‌ای که پس از ورود به داخل کابین خودرو ساندرو دیده می‌شود، کیفیت پایین متریال به‌کاررفته در آن که از پلاستیک خشک ساخته شده است، هم به چشم می‌آید.

از نظر نوع طراحی و متریال به‌کاررفته در قطعات داخل خودرو، تفاوت ساندرو با ساندرو استپ وی تقریباً صفر است. شاید تنها تفاوت را می‌توان در این نکته بیان کرد که شاسی بوق در خودرو ساندرو در کنار فرمان قرار دارد. ولی این قطعه در خودرو ساندرو استپ وی بر روی سینه فرمان تعبیه‌شده است.

از نظر ابعاد داخلی نیز می‌توان بین این دو خودرو تفاوت قائل شد. ابعاد کمی بزرگ‌تر ساندرو استپ وی باعث می‌شود که فضای داخل کابین آن به نسبت خودرو ساندرو، کمی جادارتر و بزرگ‌تر باشد.

مقایسه فنی

همان‌طور که اشاره شد، رنو ساندرو استپ وی درواقع نمونه کراس اوور شده رنو ساندرو است. پس می‌توان انتظار داشت که از جهات بسیاری به هم شباهت داشته باشند. تفاوت ساندرو با ساندرو استپ وی ازنظر معیارهای فنی در جدول زیر است:

مدل خودرورنو ساندرورنو ساندرو استپ وی
پیشرانه۴ سیلندر ۱۶ سوپاپه۴ سیلندر ۱۶ سوپاپه
حجم موتور۱۵۹۸ سی‌سی۱۵۹۸ سی‌سی در مدل دستی و ۱۶۱۵ سی‌سی در مدل اتوماتیک
حداکثر قدرت۱۰۵ اسب بخار در ۵۷۵۰ دور در دقیقه۱۰۵ اسب بخار در ۵۷۵۰ دور در دقیقه
حداکثر گشتاور۱۴۰ نیوتن متر در ۳۷۵۰ دور در دقیقه۱۴۰نیوتن متر در ۳۷۵۰ دور در دقیقه
گیربکس۵ سرعته دستی یا ۴ سرعته اتوماتیک۵ سرعته دستی و ۴ سرعته اتوماتیک
مصرف سوخت (ترکیبی)۶.۷ لیتر بنزین در هر صد کیلومتر در مدل دستی و ۸.۳ لیتر در مدل اتوماتیک۶.۷ لیتر بنزین در هر صد کیلومتر در مدل دستی و ۸ لیتر در مدل اتوماتیک
شتاب صفر تا ۱۰۰۱۰.۵ ثانیه در مدل دستی و ۱۱.۵ ثانیه در مدل اتوماتیک۱۰.۵ ثانیه در مدل دستی و ۱۱.۵ ثانیه در مدل اتوماتیک
حداکثر سرعت۱۷۵ کیلومتر در ساعت در مدل دستی و ۱۷۰ کیلومتر در ساعت در مدل اتوماتیک۱۷۵ کیلومتر در ساعت در مدل دستی و ۱۷۰ کیلومتر در ساعت در مدل اتوماتیک

 

لازم به ذکر است که میزان آلایندگی هر دو خودرو یورو۴ و حجم باک بنزین آنها ۵۰ لیتر است.

مقایسه آپشن و امکانات رفاهی

تفاوت ساندرو با ساندرو استپ وی ازنظر امکانات رفاهی و آپشن ها را می‌توان به‌طور خلاصه در جدول زیر بیان کرد:

تجهیزاترنو ساندرورنو ساندرو استپ وی
چراغچراغ مه شکن جلوچراغ مه شکن جلو
سیستم‌های مولتی‌مدیاسیستم صوتی با ۴ بلندگو 

رادیو، CD، USB، بلوتوث

سیستم صوتی با ۴ بلندگو 

رادیو، CD، USB، بلوتوث

صفحه‌نمایش
رینگ‌ها۱۵ اینچی آلومینیومی۱۵ اینچی آلومینیومی
آینهآینه‌های جانبی برقی به همراه گرم‌کن آینه 

آینه‌های جانبی همرنگ بدنه (در مدل اتوماتیک)

آینه‌های جانبی برقی به همراه گرم‌کن آینه 

آینه‌های جانبی کرومیک

تهویه مطبوعتهویه مطبوع با کنترل دستیتهویه مطبوع با کنترل دستی
صندلیپشت‌سری بالشتی ردیف جلو با قابلیت تنظیم ارتفاعپشت‌سری بالشتی ردیف جلو با قابلیت تنظیم ارتفاع
شیشهشیشه‌بالابرهای برقی جلو و عقب 

برف‌پاک‌کن عقب

شیشه‌شور عقب

مه زدای شیشه عقب

شیشه‌بالابرهای برقی جلو و عقب 

برف‌پاک‌کن عقب

شیشه‌شور عقب

مه زدای شیشه عقب

سیستم‌های هشداردهنده
سایر امکانات کنترل سیستم صوتی زیر فرمان 

کامپیوتر سفری

زه جانبی و دستگیره همرنگ بدنه (در مدل اتوماتیک)

کنترل سیستم صوتی زیر فرمان 

کامپیوتر سفری

ریل سقفی و رکاب جانبی

دستگیره‌های کرومیک

 

 

مقایسه ایمنی

از جهت سیستم تعلیق اگر بخواهیم تفاوت ساندرو با ساندرو استپ وی را باهم مقایسه کنیم، باید بگوییم که هردو خودرو دارای سیستم تعلیق جلو مستقل مک فرسون با بازوی جناقی و سیستم تعلیق عقب میل پیچشی با مقطع H و فنر مارپیچ هستند. از آنجایی‌ که سیستم ترمز و سیستم تعلیق این دو خودرو مشابه می‌باشند ولی وزن ساندرو استپ وی کمی بالاتر است، می‌توان گفت که کنترل کردن این خودرو در شرایط خاص کمی دشوارتر می‌باشد. دیگر موارد ایمنی این خودروها در جدول زیر آمده است:

تجهیزاترنو ساندرورنو ساندرو استپ وی
تجهیزات ایمنی و حفاظتیسیستم ضد سرقت  ایموبلایزر 

کمربند ایمنی سه‌نقطه‌ای برای کلیه سرنشین‌ها

قفل مرکزی دارای کنترل از راه دور

 

دکمه ضد لغزش خودرو در جاده‌های لغزنده (در مدل اتوماتیک) 

سیستم ضد سرقت  ایموبلایزر

قفل مرکزی دارای کنترل از راه دور

کمربند ایمنی سه‌نقطه‌ای برای کلیه سرنشین‌ها

 

کیسه هواراننده و سرنشین جلو به‌علاوه سوئیچ غیرفعال کنندهراننده و سرنشین جلو به‌علاوه سوئیچ غیرفعال کننده
سیستم ترمزترمز جلو دیسکی تهویه شونده و عقب کاسه‌ای 

ترمز ضد قفل ABS

توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD

ترمز جلو دیسکی تهویه شونده و عقب کاسه‌ای 

ترمز ضد قفل ABS

توزیع الکترونیکی نیروی ترمز EBD

 

تجربه رانندگی

معمولاً برای انتخاب و خرید یک خودرو باید به تجربه رانندگی با آن توجه بسیار داشت. زیرا این تجربیات مواردی هستند که درواقع احساس می‌گردند. در تجربه رانندگی با ساندرو، نرمی کلاچ به‌خوبی حس می‌شود و دنده‌ها به‌راحتی و بدون ایجاد سروصدا تعویض می‌گردند. سیستم ترمز نیز به‌خوبی عمل می‌کند. ولی اگر ترمزها مقداری قوی‌تر باشند، اطمینان و ایمنی رانندگی بیشتر هم می‌شود. این خودرو در ترمزهای شدید، عملکرد خوبی دارد و حس تغییر تعادل به داخل کابین منتقل نمی‌شود. همچنین شتاب‌گیری خودرو در مقایسه با سایر خودروهای هم‌رده در سطح خوبی قرار دارد، ولی دارای فرمان خشک و سفتی است.

در مورد تجربه رانندگی با ساندرو استپ وی هم وضع تقریباً به همین منوال است. زیرا این دو خودرو شباهت‌های فنی و ساختاری بسیاری باهم دارند. هردو خودرو سیستم هندلینگ قابل‌قبول دارند و استهلاکشان کم است (استهلاک ساندرو از ساندرو استپ وی کمتر است). ازجمله ایرادات وارده به این خودروها می‌توان به فضای کم صندوق‌عقب (به دلیل هاچبک بودن) و آپشن‌های کمتر نسبت به رقبا، اشاره کرد.

باید اشاره شود که اگر تمامی سرنشینان در خودرو حضورداشته باشند و ظرفیت خودرو کامل باشد، در سرعت بالا، مصرف سوخت خودرو افزایش می‌یابد.

تحلیل شرایط بازار

همان‌طور که اشاره گردید، این دو خودرو به عنوان خودروهای ارزان‌قیمت، تولید و روانه بازار شده‌اند. علی‌رغم سادگی ظاهری و نبود امکانات رفاهی آن‌چنانی، مشاهده می‌شود که بازار دست‌دوم این خودروها خوب می‌باشد. این امر به دلیل این است که این دو خودرو ازنظر ایمنی و دوام از هم‌رده‌های چینی خود بهتر هستند و این مورد، نقطه قوتشان است. البته گاهی دیده می‌شود که دارندگان این خودروها با مشکل کمبود قطعات یدکی در بازار ایران مواجه می‌شوند.

جمع‌بندی

اصلی‌ترین تفاوت ساندرو با ساندرو استپ وی در فضای کابین بزرگ‌تر و ارتفاع بیشتر رنو ساندرو استپ وی نسبت به رنو ساندرو است. بنابراین رنو ساندرو استپ وی مناسب علاقه‌مندان به رانندگی در جاده‌ها و به‌خصوص در جاده‌های ناهموار می‌باشد. همچنین این خودرو به دلیل فضای بزرگ‌ترش، مناسب خانواده‌ها است. خودروی ساندرو قیمت کمتر، فضای جمع و جورتر و مصرف سوخت پایین‌تری دارد و مناسب افرادی است که بیشتر در درون شهر رفت‌وآمد می‌کنند و علاقه‌ای به جاده‌های ناهموار ندارند.

 

برای سفارش قطعات و لوازم یدکی رنو ساندرو کلیک کنید.

شما می‌توانید برای دیدن انواع لوازم یدکی خودرو، به سایت تکنوپارت مراجعه کنید